Panele winylowe do kuchni

Redakcja - 2022-11-03 12:10 | Czas czytania: 1:56 | Odsłon: 57

Jak odmienić wnętrze kuchni w kilkadziesiąt minut? Jak sprawić, że pomieszczenie nabierze nowego wyrazu i charakteru? Można postawić na dodatki, jednak najbardziej spektakularny efekt osiągniemy, zmieniając podłogę. Panele winylowe pozwolą na szybką i trwałą metamorfozę.

Panele winylowe do kuchni

Panele winylowe na topie

Każdy ogląda w telewizji szybkie metamorfozy z nadzieją, że znajdzie w programach przydatne pomysły, które wykorzysta w swoim domu. Ostatnio hitem są do szybkiego montażu. Winyl kojarzy się z PRLem, jednak to już nie ten sam design co kiedyś. Nowoczesne panele o modnej stylistyce odmieniają wnętrza na całym świecie. Panel winylowy jest lekkie, praktyczne, i niezwykle wytrzymałe. Do tego stopnia, ze nawet posiadając dzieci, psa lub kota, można z powodzeniem użyć ich, nie obawiając się o to, że za kilka miesięcy znowu trzeba będzie wymieniać podłogę. Szeroka gama wzorów paneli winylowych zaskakuje i na pierwszy rzut oka nie sposób odgadnąć, z czego są one wykonane. Geometryczne, marokańskie, drewnopodobne, o wzorach etnicznych, lub przypominające beton — panel winylowy robi furorę za sprawą uniwersalnych wzorów. Przeznaczone są do wykończenia podłóg, jednak ich lekkość, łatwość montażu i odporność na trudne warunki sprawiają, że architekci coraz częściej wykorzystują je do wykończenia ścian, czy też paska wolnej przestrzeni pomiędzy blatem kuchennym a górnymi szafkami.

Czym są panele winylowe?

Z wyglądu mogą przypominać płytki, lub tradycyjne panele o strukturze drewna. Winyl przywodzi na myśl klasyczne czarne płyty muzyczne do odtwarzania na gramofonie. Tak, to ten sam materiał wykorzystano do produkcji bardzo odpornych i trwałych okładzin podłogowych. Polichlorek winylu jest znany od lat w wielu dziedzinach życia i przemysłu, jednak teraz zaistniał w nowej odsłonie. Technologia wykonania paneli winylowych jest prosta — kilka warstw winylu połączonych razem wykańcza się poliuretanem w celu wzmocnienia powierzchni okładziny. Aby wzór na panelach był trwały i nie podlegał wytarciu, wytłacza się go na ostatniej, spodniej warstwie winylu. Panele winylowe są odporne na blaknięcie, ponieważ są odporne na promienie UV. Panele często są montowane w obiektach użyteczności publicznej, hotelach i sklepach z powodu szybkości montażu, dużej trwałości, oraz atrakcyjnej ceny. Właściwości wodoodporne paneli winylowych sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie do kuchni i innych pomieszczeń narażonych na dużą wilgoć.

Bez kucia starych kafelek

Montaż paneli winylowych jest prostszy niż zamontowanie tradycyjnych paneli podłogowych. Tradycyjne panele są sztywne i grube, dlatego ich montaż nie jest taki łatwy szczególnie w odcinkach brzegowych. Panele winylowe natomiast są bardzo wygodne w montażu, mogą zostać zamontowane na w kilkadziesiąt minut na istniejącym już podłożu takim jak kafelki, lub tradycyjne panele. Nie ma potrzeby kucia lub zrywania starej podłogi, aby w kilka chwil odmienić wnętrze. Przyklejenie paneli do istniejącego podłoża zapewnia trwałość i stabilność osadzonej powierzchni. Panele winylowe, w zależności od modelu, można zamontować na klej montażowy, lub skorzystać z opcji samoprzylepnej. Do docięcia poszczególnych elementów nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt, wystarczy ostry nożyk.